Mount Sibo: Élet a káosz árnyékában

Írta Franklin Webb

A Mount Sibo aktivitását először a Costa Rica Vulkanológiai Intézet (CRIV) jelentette 2017-ben, ez volt az első geológiai tevékenysége a vulkánnak közel 500 év alatt. Az utolsó dokumentált tevékenység Nicolas de Huelva térképésztől származik, aki 1525-ben a sziget felfedezése során fekete füstfelhőket látott a hegy csúcsától észak felé. Sokan azt gondolják, hogy ez volt az oka annak, hogy a térképész Isla Nublar-ra azaz "Felhő Sziget-re" keresztelte a szigetet.

2017 februárjában a CRIV jelentésében megállapította, hogy a vulkán valójában lassan ég belülről. "A tektonikus lemezeken történő eltolódás a sziklafelszín alatt kisebb mértékű utórengéseket eredményezett, ami viszonylag kis hasadást eredményezett, amely a Mount Sibo alatt hőnövekedést okozott. A látható füst a növényvilág számára és más biológiai anyagoknak a hőmérséklet változását okozza melyek tüzekhez vezetnek. Jelenleg nincs közvetlen veszély a szigeten."

A vulkánt ugyanazon év szeptemberében aktivizálttá minősítették, miután egy magán helikopter illegálisan túl közel repült a szigethez, és utasai több magma törést észleltek a hegycsúcsról. Ez a megfigyelés geológiai vizsgálatot eredményezett a Mt. Sibo nyugalmi állapotában; az infravörös műholdas technológia és a szeizmikus érzkelők megerősítették, hogy valóban vulkanikus aktivitás bontakozott Isla Nublar felszínén.

Vulkanikus Állapotok Skálája (VSL) a Costa Rica Vulkanológiai Intézet által:

MAG = Magnitúdó/Erősség 

■ MAG 05 = Kataklizma Esemény
■ MAG 04 = Kitörés Közeli
■ MAG 03 = Jelentős Aktivitás
■ MAG 02 = Közepes Aktivitás
■ MAG 01 = Alacsony Aktivitás
■ MAG 00 = Nyugvó/Kihalt állapot

2017 Október 5-én a Mt. Sibo VSL skála szerinti beosztása: MAG 03.

Ha a Nublar-szigeten a vulkanikus tevékenység továbbra is ilyen fenyegető erejű lesz, akkor katasztrófa következhet be, amely az emberiség által feljegyzett egyik legjelentősebb kitöréssel járhat.

A Mt. Sibo tényleges, romboló ereje ismeretlen. Azonban a vulkán belseje alatt a kéreg nagy energiájú részecske-vizsgálata során nagy nyomású magma kamrákat tártak fel. Ha ez a magma feltörne a felszínre, széles körben elterjedne ahhoz, hogy hatalmas robbanás keletkezzen, mely képes lehet az egész sziget teljes biológiai élővilágát elpusztítani egyetlen robbanással. 

A Mt. Sibo kitörési szimulációja a Costa Rica Vulkanológiai Intézettől azt mutatja, hogy a kitörési esemény során keletkező hő és hamufelhő teljesen fel tudná perzselni a Nublar-sziget felszínét.

Nem lehet előre megjósolni, mikor kezdődik a vulkán kitörése, a tudósok csak a szeizmikus és vizuális aktivitásra hagyatkozhatnak annak megítélésében, hogy mikor következhet be a kitörés. A Mt. Sibo helyzete azonban ennél bonyolultabb, hiszen maga a sziget a Masrani Global tulajdonában áll. A sziget közelében húzódó összes szállítási útvonal vízen és a légtérben egyaránt az Egyesült Államok és Costa Rica törvényei korlátozzák, és a szigeten élő hatalmas dinoszauruszok lépteikkel is nagy ütközési rezgéseket okoznak szerte a sziget felszínén, amely megzavarják a harmonikus tremorra vonatkozó értékeket és elősegíthetik a vulkán kitörését. 

A kutatásunk korlátozott, hiszen csak a kutató hajókra és a műholdas képekre hagyatkozhatunk.

Annak ellenére, hogy a hajók és a helyi légi közlekedésben a vulkáni hamu zavart okozhat, főképp a gyakran változó szélirányok miatt, a vulkán nem jelent közvetlen fenyegetést a szárazföldön élő emberekre, hiszen a sziget 120 mérföldre fekszik Costa Rica partjaitól. Ez a Masrani Global és a costa ricai kormány azonnali fellépésének hiányához vezetett, amely miatt a közelmúltban a megfigyelők és kutatócsoportok nagy részét is eltántorítja a szigettől. A két fél tisztviselői még nem jutottak egyezségre arról, hogy mit kell tenni a Nublar-szigeten élő, veszélyeztetett állatokról. 

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el